Οι δεινόσαυροι το έσκασαν!

Την Τρίτη 3 Μαΐου 2022 ταξιδέψαμε πίσω στον χρόνο. Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το 1ο Φεστιβάλ Πάρκου της πόλης μας και γνώρισαν πολλά είδη δεινοσαύρων που έζησαν πάνω στη γη πριν από εκατομμύρια χρόνια. Περπατώντας ανάμεσα στα εκθέματα, οι εθελόντριες της δράσης ενημέρωσαν τα παιδιά για το κάθε είδος και απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις. Τα ομοιώματα ήταν σε πραγματικές διαστάσεις και είχαν κίνηση και ήχο, κάτι που τα έκανε ακόμα πιο εντυπωσιακά.

Παράλληλα  στο εκθετήριο του “Ομίλου φίλων της φύσης και του ανθρώπου” τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα ευρήματα των παλαιοντολόγων στην περιοχή της Νεοκαισάρειας και για το Μουσείο του Λοξόλοφου Ζυγόδοντα που είναι έτοιμο να λειτουργήσει.

Τέλος, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πολλές από τις λιχουδιές των τοπικών “masterchef”, στα πλαίσια του street food festival, που φιλοξενείται παράλληλα στο πάρκο μας μαζί με το flea market (υπαίθρια αγορά) με χειροποίητα είδη και τοπικά προϊόντα.