25η Μαρτίου 2024

25η Μαρτίου: διπλή τρανή γιορτή! Από τη μια  ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου, το θεόσταλτο μήνυμα της έλευσης του Κυρίου, και από την άλλη η έναρξη της επανάστασης κι ο λυτρωμός από τα δεσμά 400 χρόνων σκλαβιάς.

Την Παρασκευή 22/3/2024 οι μαθητές της γ΄ δημοτικού, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους κ. Μπατζογιάννη Αικατερίνης και κ. Βούλγαρη Κωνσταντίνου, μας ταξίδεψαν στις δύσκολες μέρες της επανάστασης. Μέσα από θεατρικά δρώμενα, χορούς και τραγούδια μας θύμισαν μας τον ηρωισμό των προγόνων μας και τις θυσίες τους για την ελευθερία!

Τη Δευτέρα 25/3/2024, ανήμερα της γιορτής, οι μαθητές των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων του σχολείου μας παρέλασαν – υπό την καθοδήγηση του γυμναστή μας κ. Παπαδόπουλου Μιχάλη – στους κατάμεστους δρόμους της πόλης μας τιμώντας τους ήρωες του 1821.

«Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.» Ζήτω η ελευθερία! Χρόνια πολλά!