Ένας γλάρος ταξιδεύει…

Συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Ανατολικού Ολύμπου: “Ο γλάρος ταξιδεύει στις ακτές της Πιερίας”, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το λιμάνι της Παραλίας. Παιδιά και εκπαιδευτικοί γνώρισαν από κοντά το θαλάσσιο και παράκτιο περιβάλλον, τις δραστηριότητες των ανθρώπων μέσα και έξω από το λιμάνι και το πώς αυτές έχουν άμεση σχέση με το φυσικό περιβάλλον. Οι μικροί μαθητές/τριες έπαιξαν, μάζεψαν θησαυρούς από την αμμουδιά, περπάτησαν δίπλα στην ακροθαλασσιά, παρατήρησαν τα ψαροκάικα κι έναν σταχτοτσικνιά που ξεκουραζόταν πάνω σε μια ψαρότρατα.

Ήταν μια πολύ όμορφη μέρα γεμάτη εικόνες από θάλασσα και ουρανό, γεμάτη από γλάρους , αυτούς τους ξέγνοιαστους ταξιδευτές!!!

1G 2G 3G 4G 5G 6G 7G