Επίσκεψη στην Αστική Σχολή Κατερίνης

Την Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2015 η Ε’ τάξη του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αστική Σχολή Κατερίνης. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να δουν οι μαθητές από κοντά την έκθεση ζωγραφικής, την έκθεση χειροποίητης κούκλας με ελληνική φορεσιά, την έκθεση αγιογραφίας και την έκθεση χειροποίητου κοσμήματος. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα πλούσια εκθέματα και ιδιαίτερα για τις κούκλες που ήταν ντυμένες με παραδοσιακές ενδυμασίες από τη Μακεδονία και από άλλες περιοχές της Ελλάδας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με στιγμές χαλάρωσης στον προαύλιο χώρο. Τέλος, αυτό που άρεσε πολύ στους μαθητές ήταν ότι η μετακίνηση έγινε με τα πόδια κι έτσι ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία.

Άγγελος Ράλλης,
μαθητής του Ε’2