Εκδρομή στην Αθήνα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την πόλη της Αθήνας, συνοδευόμενοι/ες από γονείς και εκπαιδευτικούς, προκειμένου να πραγματοποιήσουν την καθιερωμένη διδακτική τους επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων. Κατά τις μέρες παραμονής τους εκεί οι μαθητές/τριες – εκτός από τη Βουλή των Ελλήνων – επισκέφτηκαν και την παλιά Βουλή, όπου στεγάζεται το Μουσείο Εθνικής Ιστορίας, ενώ παρακολούθησαν και την αλλαγή της φρουράς στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, στο Σύνταγμα. Επίσης, ξεναγήθηκαν στο  Μουσείο και στον Βράχο της Ακρόπολης, στην Εθνική Βιβλιοθήκη που στεγάζεται στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, αλλά και στο Καλλιμάρμαρο στάδιο, όπου και συμμετείχαν σ’ ένα πρόγραμμα γνωριμίας με ολυμπιακά αθλήματα με τίτλο: «Αγαπώ τον αθλητισμό». Παρακολουθήσανε μια πολύ ενδιαφέρουσα προβολή στο πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου και το εκπληκτικό μιούζικαλ: «Ο Τσάρλι και το εργοστάσιο της σοκολάτας».

Επιστρέφοντας, μικροί και μεγάλοι δήλωσαν κατενθουσιασμένοι!!!