Επιμορφωτικές συναντήσεις για γονείς και εκπαιδευτικούς

Στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών (ΣΣΠροΘΕΣυ)” υπό την  αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στο οποίο παίρνει μέρος και το σχολείο μας και σε συνεργασία μας με το επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Πιερίας ¨ΑΤΡΑΚΤΟΣ” κ. Μασιάλα Ανδρεάνα, κλινική ψυχολόγο, διοργανώθηκαν δύο ενημερωτικές, επιμορφωτικές συναντήσεις για γονείς και εκπαιδευτικούς  του σχολείου με θέμα: “Η σημασία των ορίων και των κανόνων στη σχέση γονέων και παιδιών” στις ημερομηνίες Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 (για γονείς Α΄, Β΄ και Γ΄τάξεων) και Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 (για τους γονείς Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξεων) ώρα 18:00.

Μέσα από αυτές τις συναντήσεις τις οποίες θεωρούμε πολύ σημαντικές τόσο για μας τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους γονείς, μας δόθηκε η ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις, να συζητήσουμε και να διερευνήσουμε πιθανά αίτια και προβληματισμούς σχετικά με τη σχολική ζωή των μαθητών/τριών. Ο ρόλος και των δύο είναι κομβικός για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και ευελπιστούμε σε μελλοντικές ενδιαφέρουσες συναντήσεις.