“Το αόρατο μαγικό τσάι από θυμάρι”

Την εξαιρετική παράσταση “Το αόρατο μαγικό τσάι από θυμάρι”,  παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας, στο χώρο του καπνικού σταθμού. Μια διαδραστική παράσταση, από τη θεατρική ομάδα “Πήγασος”, σε κείμενα του κ. Χάρη Αμανατίδη, που επιχειρεί να ξετυλίξει μ’ έναν πολύ ευχάριστο τρόπο το παρελθόν του Ολύμπου και να μας θυμίσει την περιβαλλοντική, πολιτιστική και ιστορική αξία του.

Δυο λόγια για την ιστορία… Κάποιοι άνθρωποι σχεδιάζουν να χτίσουν μια νέα πόλη μέσα στο βουνό. Το κοράκι όμως είναι αποφασισμένο να μην τους αφήσει. Καταστρώνει, λοιπόν, ένα σχέδιο και συνωμοτεί με τα παιδιά-θεατές, το πνεύμα του βουνού, τον Δία και τον γενίτσαρο προκειμένου να τους αποτρέψουν από τα καταστροφικά σχέδια τους…. Τι λέτε πέτυχε το σχέδιο;

Θ1 Θ2 Θ3 Θ4 Θ5 Θ6 Θ7