Το 10ο στη Βαρκελώνη σε πρόγραμμα Erasmus

Τέσσερις εκπαιδευτικοί του 10ου Δημοτικού Σχολείου είχαν την ευκαιρία, μέσω του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus, να παρακολουθήσουν τον Μάρτιο στη Βαρκελώνη ένα  πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο με θέμα τη Συναισθηματική Νοημοσύνη.

Η Συναισθηματική Νοημοσύνη είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την ανάπτυξη της ικανότητας των παιδιών να διαμορφώνουν σχέσεις και φιλίες, να τα πηγαίνουν καλά στο σχολείο και στο σπίτι. Συμβάλλει επίσης στη διαμόρφωση μιας ισορροπημένης εικόνας του εαυτού και της ζωής γενικότερα.

Το σεμινάριο έδωσε την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς μας να συνεργαστούν με άλλους εκπαιδευτικούς καθώς και επιστήμονες από διαφορετικά πεδία από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Έγιναν μια όμορφη πολυπολιτισμική παρέα και μοιράστηκαν εμπειρίες, γνώσεις και χρήσιμες πρακτικές, εστιάζοντας σε μεθόδους που μπορούν να βοηθήσουν παιδιά και ενήλικες να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους είτε είναι θετικά είτε αρνητικά.

received_734735701652384