Διδακτική επίσκεψη στη Βεργίνα

Την Παρασκευή 27 Μαΐου οι μαθητές/τριες της Δ’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας και συγκεκριμένα το μουσείο των Βασιλικών Τάφων Αιγών.  Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο υπό την καθοδήγηση ξεναγών, χρησιμοποιώντας τον ανάλογο εξοπλισμό (ακουστικά).

Όλα τα εντυπωσιακά ευρήματα βρίσκονται μέσα στο μουσείο, το οποίο εγκαινιάσθηκε το 1993 και κατασκευάστηκε με τέτοιο τρόπο, ώστε να εγκιβωτίσει τα ταφικά κτίσματα προστατεύοντάς τα, να αναδεικνύει τα εκθέματα και να δείχνει τον χώρο (Τούμπα), όπως ήταν πριν από τις ανασκαφές.
Το 1996 η UNESCO ανακοίνωσε την ένταξη του αρχαιολογικού χώρου των Αιγών στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.