Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο

Όπως ξέρουμε στις 3 Δεκεμβρίου γιορτάζουμε την ημέρα  των ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Για τον λόγο αυτό στις 2 Δεκεμβρίου 2015 η Ε΄ τάξη του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης με τις δασκάλες μας (κ. Ανθή & κ. Καίτη) και με τον κύριο Ευθύμη της Θεατρικής αγωγής & με τον κύριο Χρήστο της Μουσικής, επισκεφτήκαμε το ειδικό σχολείο Κατερίνης. Αφού τους δώσαμε κάποια στολίδια για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο τους, μας προσκάλεσαν σε μία από τις αίθουσές τους για να μάθουμε να λέμε το όνομά μας στη νοηματική γλώσσα. Μετά μας οδήγησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων, όπου μάθαμε τα πέντε πρώτα γράμματα της αλφαβήτου σε σύστημα Μπράιγ και ζωγραφίσαμε. Έπειτα τραγουδήσαμε το τραγούδι «Χέρια σαν κι αυτά» και διάφορα άλλα γνωστά τραγούδια. Τέλος, αφού αποχαιρετιστήκαμε,  περιμέναμε το ειδικό λεωφορείο του σχολείου τους να μας μεταφέρει πίσω στο δικό μας σχολείο.

Γκούδλη Νίνα,
μαθήτρια του Ε’2