Διδακτική Επίσκεψη στο Δίον Πίερίας

ΔΙΟΝ

dsc08494

Την Πέμπτη 8-12-2016, η Τρίτη τάξη του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης επισκέφτηκε τον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο του Δίου Πιερίας.Οι μαθητές με τη βοήθεια της ξεναγού περπάτησαν στους δρόμους, οι οποίοι πλακοστρώθηκαν στα αυτοκρατορικά χρόνια. Ενημερώθηκαν για το νότιο τμήμα της πόλης στο οποίο βρίσκονταν τα δημόσια λουτρά, οι Μεγάλες Θέρμες, το Ωδείο οι εντυπωσιακή Έπαυλη του Διονύσου και τα ψηφιδωτά. Επίσης πήραν πληροφορίες για την επισκοπική βασιλική του 4ου αιώνα μ.Χ., για τα ιερά, με σημαντικότερα της θεάς Δήμητρας, της Ίσιδας και το θέατρο.
Μετά την ξενάγηση του Αρχαιολογικού χώρου με περπάτημα στον πλινθόκτιστο δρομάκι με συνοδεία των διαφόρων πουλιών κατευθύνθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Εκεί με δέος αντίκρισαν μεγάλη έκθεση με αγάλματα, αναθηματικά και επιτύμβια μνημεία, αρχιτεκτονικά μέλη, νομίσματα και διάφορα άλλα αντικείμενα, τα οποία αποκαλύφθηκαν στα ιερά, στις μεγάλες θέρμες και στη νεκρόπολη του Δίου, καθώς και ευρήματα που σχετίζονται με την καθημερινή ζωή στην αρχαία πόλη του Δίου.