Κάλεσμα για βοήθεια

Προς: Τους Γονείς & Κηδεμόνες των μαθητών

Αγαπητοί γονείς

Το δράμα των χιλιάδων προσφύγων που κατακλύζουν τη χώρα μας, κυρίως οικογένειες με μικρά παιδιά δεν μπορεί παρά να ενεργοποιήσει τις κοινωνικές ευαισθησίες του καθενός μας και να αφυπνίσει τη συνείδησή μας. Όταν δύο παιδικά ματάκια μας εκλιπαρούν για λίγο φαγητό, δεν μπορούμε να μείνουμε άπραγοι. Όταν μωρά ξυλιάζουν στα αντίσκηνα της Ειδομένης, δεν μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι στη θαλπωρή του σπιτιού μας.

Για τον λόγο αυτό αποφασίστηκε, να συγκεντρωθούν στο σχολείο προϊόντα που είναι απαραίτητα αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τη λίστα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (ΕΕΣ). Αυτά είναι:

– Είδη προσωπικής υγιεινής (χαρτομάντιλα, μωρομάντηλα, πάμπερς, σερβιέτες, αλοιφή συγκάματος, χαρτί υγείας)

– Είδη ένδυσης και υπόδησης ( καινούρια ή σε πολύ καλή κατάσταση )

– Sleeping bags (καινούρια ή σε πολύ καλή κατάσταση )

– Νερό εμφιαλωμένο (μπουκάλι 500 ml)

– Ξηρά τροφή (φρυγανιές, κράκερς, μπισκότα τύπου petit beurre, σταφίδες, ξηρούς καρπούς)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων
10ο Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Κατερίνης