Εκδήλωση για τη μέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων

Ένα απόγευμα με άρωμα Πόντου απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης 24/5/2023 στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Με αφορμή την ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης παρουσίασαν το πολιτιστικό πρόγραμμα που υλοποίησαν, με θέμα τον ξεριζωμό του Ποντιακού ελληνισμού. Τα παιδιά τραγούδησαν, χόρεψαν και παρουσίασαν κομμάτια του βιβλίου “Παρέσσα, η οδύσσεια μιας γυναίκας του Πόντου”, ενώ ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο κ. Δημοσθένης Σεϊταρίδης, ο οποίος μοιράστηκε μαζί μας προσωπικές μαρτυρίες συγγενών του. Φυσικά δεν έλειψαν και οι παραδοσιακές γεύσεις του Πόντου σ’ έναν μπουφέ φτιαγμένο από τις αγαπημένες μανούλες των παιδιών.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια Π.Ε.Πιερίας κ.Τριανταφυλλίδου Παρθένα, η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Π.Ε. Πιερίας κ.Αμανατίδου Μαργαρίτα και ο εκπαιδευτικός της Π.Ε. Πιερίας κ.Ευαγγελόπουλος Ναουμ.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Βούλγαρης Κωνσταντίνος