Δραστηριότητες Φιλαναγνωσίας από την Ε’ τάξη

Την Παρασκευή 1-4-2016 οι μαθήτριες της Ε? τάξη αποφάσισαν  να κάνουν  μια πανέμορφη αφίσα. Το θέμα της αφίσας, όπως καταλαβαίνετε, ήταν σχετικό με την παγκόσμια ημέρα βιβλίου.  Σε ένα μεγάλο κομμάτι χαρτόνι  σχεδίασαν ένα ανοιχτό βιβλίο. Από το βιβλίο «έβγαιναν» πεταλούδες τις οποίες έφτιαξαν  οι μαθήτριες. Η αφίσα, ήταν πολύ όμορφη και στόλισε την τάξη.

“Ενώ προσπαθούμε να μάθουμε στα παιδιά μας τα πάντα γύρω από τη ζωή, τα παιδιά μας μαθαίνουν τι είναι η ζωή.”
“Να τι χρειάζεται η ψυχή ενός μικρού παιδιού: ήλιο, παιδικά παιχνίδια, φωτεινό παράδειγμα και μια σταλιά αγάπη”

Βικτώρια Παρμαξίδου,
μαθήτρια του Ε’1

Την Παρασκευή 1 -4 – 2016, τα αγόρια της Ε’ τάξης δημιούργησαν ομάδες “φιλαναγνωσίας”, οι οποίες ξαναδιάβασαν τα βιβλία της βιβλιοθήκης της τάξης.
Διάβασαν μία ώρα και την επόμενη αφηγήθηκαν και ζωγράφισαν το απόσπασμα που διάβασαν.

Τη Δευτέρα 4 – 4 – 2016, η “φιλαναγνωσία” συνεχίστηκε από όλα τα παιδιά (μαθητές και μαθήτριες) της Ε’ τάξης.
Το δίωρο πέρασε πολύ ευχάριστα. Το απόσπασμα που διάβασε η κάθε ομάδα το παρουσίασε στις άλλες ομάδες με: δραματοποίηση, παρουσίαση με πανέμορφες ζωγραφιές, σταυρόλεξα, γράφοντας ποιήματα και μελοποιώντας τα.

Άγγελος Ράλλης,
μαθητής του Ε’2