Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και το αρχαίο θέατρο του Δίου.

Την πόλη του Δίου επισκέφτηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ’ και Δ΄τάξεων.
Αρχικά ξεναγήθηκαν στο αρχαιολογικό μουσείο και στη συνέχεια κατηφόρισαν προς τον αρχαιολογικό χώρο. Περπάτησαν στον πλακόστρωτο δρόμο που διασχίζει την αρχαία πόλη, από βόρεια προς νότια, και θαύμασαν όλα τα υπέροχα μνημεία και ευρήματα της αρχαιολογικής έρευνας. Κτισμένη τον 2ο αιώνα π.Χ. πάνω σε επίπεδο έδαφος, η αρχαία πόλη του Δίου βρισκόταν σε απόσταση περίπου 1,5 χιλ. από τη θάλασσα και μέσω του πλωτού τότε ποταμού Βαφύρα συνδεόταν με αυτή. Το όνομά της το πήρε από τον θεό Δία, ο οποίος κατείχε κυρίαρχη θέση ανάμεσα στους θεούς που λατρεύονταν εκεί.

Η ξενάγηση κατέληξε στο αρχαίο θέατρο του Δίου, όπου οι μαθητές της Δ’ τάξης παρουσίασαν δύο θεατρικά δρώμενα που είχαν ετοιμάσει στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων:

“Το δάσος” – Δ2

“Η κακιά κοκκινοσκουφίτσα κάτι ετοιμάζει…” – Δ1